Misja: Korona Gór Polski #20 – Skalnik

Skalnik jest najwyższym szczytem w Rudawach Janowickich. Nie jest to wzniesienie imponujących rozmiarów bowiem liczy zaledwie 945 m n.p.m. Najpopularniejszy i zarazem najkrótszy szlak na tę górę rozpoczyna się na parkingu w miejscowości Czarnów.

Parking nie jest duży, zmieści się tutaj zaledwie kilka aut więc w weekendy trzeba mieć sporo szczęścia aby znaleźć miejsce. Drugim sposobem na zagwarantowanie sobie miejsca na parkingu jest wyruszenie na szlak bardzo wcześnie. Ja przyznaję – miałem szczęście. Zająłem ostatnie wolne miejsce, choć szczyt zdobywałem w środku tygodnia, ale za to o dość później porze jak na wycieczkę w góry.

Na Skalnik zaprowadzi nas niebieski szlak, który miejscami biegnie ubitymi drogami, a gdzieniegdzie mocno skręca w las. Trzeba być dość uważnym podczas wędrówki  i rozglądać się w poszukiwaniu strzałek z zaznaczonym kierunkiem marszu. Takie miejsca są dwa.

Sama trasa nie jest zbyt wymagająca, choć niemalże przez cały czas idziemy pod górę. Nie ma tutaj zbyt wielu odcinków z wypłaszczeniem szlaku. Na pewno bardziej wymagające są odcinki, które przebiegają w lesie.

Natomiast odrobinę odpoczynku znajdziemy na dwóch odcinkach, które biegną ubitymi drogami. Właśnie zejścia z dróg w las są tymi momentami kiedy trzeba szczególnie się rozglądać bowiem łatwo przegapić miejsce, w którym szlak odbija mocno w górę.

Po mniej więcej  1,5 kilometra marszu dotrzecie do rozdroża „Pod Ostrą Małą”. Do szczytu pozostanie około kilometr marszu i ten odcinek będzie już łatwy i przyjemny. Idzie się niemalże po płaskim terenie.

Natomiast wręcz trzeba podejść około 200 metrów na szczyt „Ostra Mała”, na którym znajduje się punkt widokowy, a po drodze możemy podziwiać imponujące formacje skalne.

Widoki rozpościerające się z „Ostrej Małej” to jedyne widoki jakich doświadczymy na szlaku. Poza tym miejscem, trasa przebiega w lesie więc nie bardzo można cieszyć oczy otwartymi przestrzeniami.
Po zejściu z Ostrej Małej do szczytu pozostaje kilka minut spokojnego marszu. Idąc szlakiem zobaczycie tabliczkę szczytową po swojej lewej stronie.
Natomiast kilka metrów dalej idąc w głąb lasu znajdziecie sporych rozmiarów tablicę informacyjną. Tam też znajduje się skrzyneczka z pieczątką. Nie powinniście mieć żadnych problemów ze zlokalizowaniem tego miejsca, bowiem jest znakomicie widoczne.
Na parking wróciłem tą samą trasą, którą wchodziłem na Skalnik. Można oczywiście zrobić pętelkę, ale szlak prowadzi cały czas lasem także sami zdecydujcie czy warto nadkładać drogi i kilometrów.
Cała trasa zajmuje mniej więcej 2 godziny, licząc oczywiście przystanki na robienie zdjęć i chwile odpoczynku na szlaku. W moim przypadku był to pierwszy ze szczytów, który zdobywałem tego dnia. Drugim była Wysoka Kopa. Bez trudu można połączyć zdobycie Skalnika z wejściem na inne góry znajdujące się w okolicy. I właśnie taki wariant rekomenduję.

Mapa szlaku – Skalnik

Start szlaku: Parking we wsi Czarnów
Koniec szlaku: Parking we wsi Czarnów
Podejście: szlak niebieski
Zejście: szlak niebieski
Czas przejścia: 1 godzina 35 minut
Łączna długość trasy: 4,8 kilometra
Suma podejść: 219 metrów
Suma zejść: 219 metrów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *