Misja: Korona Gór Polski #21 – Wysoka Kopa

Wysoka Kopa jest najwyższym szczytem Gór Izerskich. Jej wysokość to 1126 m. n.p.m. Na zdobycie Wysokiej Kopy idąc  najpopularniejszą trasą będziecie potrzebowali ponad 4 godziny, także trzeba to wziąć pod uwagę planując wyprawę po kolejny szczyt z Korony Gór Polski.

Gdzie na Wysokiej Kopie znajduje się tabliczka i pieczątka Korony Gór Polski

Dla osób zdobywających Koronę Gór Polski kluczową informacją jest umiejscowienie tabliczki szczytowej oraz pieczątki. I tutaj bardzo ważna sprawa – szczyt Wysokiej Kopy znajduje się poza oficjalnym szlakiem, a jego najbliższa okolica jest zamknięta dla turystów ze względu na ochronę cietrzewia.

Nie można tam wchodzić, dlatego też tabliczka szczytowa oraz pieczątka, zostały przeniesione i obecnie znajdują się na czerwonym szlaku. Są one bardzo dobrze widoczne także nie sposób przegapić tego miejsca. Wystarczy cały czas iść czerwonym szlakiem.

Szlak na Wysoką Kopę z Rozdroża Izerskiego

Najszybszą trasą na Wysoką Kopę i jednocześnie najpopularniejszą jest pętla, która rozpoczyna i kończy się na parkingu na Rozdrożu Izerskim. Parking jest bardzo duży i co ważne bezpłatny. To właśnie tu swój początek ma szlak zielony, który jest początkiem trasy na Wysoką Kopę.

Ponieważ jest to pętla to można wybrać dwa warianty. Pierwszy z nich, który ja wybrałem to pójście szlakiem zielonym. Ta opcja to znacznie ostrzejsze podejście na początku trasy. Zdecydowanie wolę mocno podchodzić, niż później schodzić stromą trasą więc był to dla mnie oczywisty wybór.

Druga opcja to wybranie szlaku żółtego i znacznie łagodniejsze budowanie wysokości ale za to na koniec pętli będziemy musieli schodzić dość stromym zejściem. Szanuję swoje kolana dlatego tak jak przeczytaliście wyżej wybrałem opcję z mocnym podejściem na początku.

Dodatkową zaletą wybrania tej opcji jest trasa już za tabliczką szczytową, z której rozpościerają się fantastyczne widoki.

Pierwsze kilkaset metrów szlaku to szutrowa droga, prowadząca lasem. To wspólny odcinek trasy dla obu wariantów przejścia pętelki. Jest to bardzo łagodny odcinek trasy, idzie się tutaj szybko i bez żadnych trudności. Po około 500 metrach trasa się rozgałęzia, w prawo prowadzi szlak żółty, w lewo szlak zielony. To właśnie tu wybieracie, którą opcję trasy zrobicie.

Jeśli chcecie łagodnie podchodzić i schodzić po stromym zboczu to należy wybrać szlak, żółty. Jeśli zaś chcecie na początku podchodzić mocno, ale schodzić łagodnym i przyjemnym szlakiem to polecam skręcić w lewo. I właśnie tę opcję tutaj opisuję.

Przez kolejny kilometr wiele się nie zmienia, nadal idziemy starą asfaltową drogą, która lekko pnie się w górę. Trudność i wymagający odcinek szlaku zaczyna się w momencie kiedy skręcamy w las. Na tym odcinku szybko budujemy wysokość. Na kilometrze trasy mamy 150 metrów przewyższenia.

Można się tu zmęczyć, ale dobra wiadomość jest taka, że większą część wysokości już mamy za sobą. Od Rozdroża pod Zwaliskiem idzie się niemalże po płaskim terenie. Spacer tutaj jest szybki i przyjemny. Ciekawostką, która urozmaica marsz są formacje skalne, które pojawiają się na szlaku.

Ciekawą atrakcją jest stara kopalnia kwarcu „Stanisław”. Dla ciekawych świata eksploratorów będzie to interesujące miejsce i warto je zobaczyć oraz trochę po nim pospacerować. A jeżeli zależy Wam jedynie na zdobyciu szczytu, to możecie dalej podążać szlakiem. Widok z kopalni jest imponujący. Dlatego polecam choć na chwilę podejść do kopalni.

I teraz myślę, że mała porada może się przydać. Jeśli już wejdziecie na teren kopalni to prowadzi tamtędy szutrowa droga. Już po zejściu ze szlaku i powrocie do hotelu, zorientowałem się, że pójście nią na wprost znacznie skróciłoby zarówno czas jak i dystans wędrówki. Idąc tą drogą wyjdziecie na czerwony szlak i zaoszczędzicie sporo wysiłku. Zobaczcie mapkę poniżej. Zaznaczyłem na niej wariant, który można wykorzystać.

Jeśli jednak pójdziecie dalej szlakiem to pamiętajcie aby trzymać się czerwonych oznaczeń. Szlak zielony, niebieski i czerwony przez jakiś czas prowadzi ponownie asfaltową starą drogą.

Jednak w pewnym momencie czerwony szlak odbija w las. Trzeba uważnie obserwować oznaczenia, aby nie przegapić miejsca, w którym wchodzimy ponownie na leśny odcinek. Tutaj czeka na Was ponownie trochę wysiłku, bo szlak pnie się w górę.

Niemniej jest to już ostatni wysiłek, później szlak jest płaski albo prowadzi w dół. Idzie się po nim wygodnie i dość szybko. Trasa to ponownie szutrowa utwardzona droga.

Znakiem, że zbliżamy się do tabliczki szczytowej i pieczątki jest ogromna wiata, która pojawia się na trasie. Stąd już tylko kilka minut dzieli Was od celu.

Pamiętajcie tylko, żeby nie schodzić ze szlaku. Cały czas musicie poruszać się zgodnie z czerwonymi oznaczeniami. Podążajcie drogą, a Waszym oczom ukaże się tabliczka oraz skrzyneczka z pieczątką. Nie sposób ich nie zobaczyć.

Za tabliczką szlak cały czas prowadzi nas szutrowym duktem. Nie dzieje się tutaj za wiele, ot zwyczajny spacer grzbietem wzniesienia. W dalszym ciągu idziemy drogą, do której szybko można się przyzwyczaić. Pomimo, że nie mamy otwartych przestrzeni to okolica potrafi być urokliwa.

Po około 20 minutach marszu od tabliczki, czeka na nas nagroda. Przed nami znajduje się szczyt Sine Skałki. Po dotarciu do niego pojawia się fantastyczny punkt widokowy oraz ławeczka, na której można odpocząć. Zdjęcie tytułowe tego wpisu to właśnie widok z tego miejsca.

Ponieważ miałem spory zapas czasu, a na szlaku nie było już nikogo postanowiłem zrobić tu sobie dłuższą przerwę. Pogoda dopisywała, także spędziłem tutaj dobre pół godziny odpoczywając i podziwiając widoki w promieniach powoli zachodzącego słońca.

Od tego momentu szlak już jest bardzo łatwy, idzie się szybko.

Po około 15 minutach docieram do Rozdroża pod Kopą, gdzie należy zmienić szlak na żółty. On doprowadzi nas z powrotem na parking, z którego wyruszaliśmy. Ten odcinek trasy powinien zająć około godziny. Idziemy już cały czas lasem, wygodną drogą, nie ma tutaj żadnych trudności.

Wysoka Kopa była drugim szczytem, który zdobyłem tego dnia, wcześniej wspiąłem się na Skalnik. Można te dwa szczyty bez większego problemu połączyć, oczywiście pod warunkiem, że czujecie się na siłach.

Mapa szlaku – Wysoka Kopa

Start szlaku: Parking Rozdroże Izerskie
Koniec szlaku: Parking Rozdroże Izerskie
Podejście: szlak zielony szlak czerwony
Zejście: szlak czerwony, szlak żółty
Czas przejścia: 4 godziny 15 minut
Łączna długość trasy: 14 kilometów
Suma podejść: 431 metrów
Suma zejść: 437 metrów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *