Giecz. Tu powstawała Polska – gród pierwszych Piastów

Giecz – nazwa tej miejscowości niewiele Wam powie. Zapomniana na przestrzeni wieków i pomijana w nauczaniu historii, a tymczasem był to jeden z najważniejszych grodów, który typuje się jako siedzibę pierwszych Piastów. Budowę rozpoczął ojciec, a może nawet i dziad Mieszka I. To właśnie stąd wyruszali Piastowie by podbijać grody Polan – czyli chociażby nieodległe Gniezno.

Jest wielce prawdopodobne, że to właśnie gród Giecz był pierwszą nieoficjalną stolicą Polski. Uważa się, że była to siedziba rodowa Piastów – czyli Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego.

Gród w Gieczu powstał około 865 roku – czyli ponad 1 100 lat temu. Był siedzibą bardzo silnej armii, którą dowodził Bolesław Chrobry, a stanowiło ją około 300 pancernych oraz 2 000 tarczowników. Jak na ówczesne czasy była to armia imponujących rozmiarów.

Giecz był najważniejszym grodem w czasie formowania się pierwszego państwa polskiego, był ważniejszy niż Gniezno czy Poznań. Stąd wywodzą się początki naszego kraju.

Obecnie znajduje się tu rezerwat archeologiczny dostępny dla zwiedzających. Można wejść na teren grodu, poczuć klimat jaki panował w Gieczu ponad 1 000 lat temu. Gród jest otoczony charakterystycznym wałem ziemnym, a wewnątrz można zobaczyć chociażby kamienne fundamenty pałacu książęcego.

Na terenie grodu znajduje się muzeum, w którym zgromadzono znalezione podczas wykopalisk przeróżne przedmioty. Na mnie największe wrażenie zrobił miecz używany w czasach świetności grodu. Warto odwiedzić muzeum, bowiem przedmioty jakie tam zobaczycie są absolutnie unikalne. Wstęp kosztuje 12 złotych, natomiast bilet ulgowy to 6 PLN.

Wewnątrz grodu, do którego wstęp jest bezpłatny, znajduje się również kościół. Natomiast dla tych, którzy nie przepadają z muzeami i  kościołami jest przygotowana nie lada atrakcja. Otóż tuż obok grodu zrekonstruowano wioskę z X wieku. Z zewnątrz wygląda rewelacyjnie. Ale co lepsze jest to swego rodzaju żywe muzeum, do którego można wejść i przekonać się jak mogło wyglądać życie ponad 1 000 lat temu.

Na terenie wioski zobaczycie domy ludzi zajmujących się poszczególnymi profesjami. To naprawdę fajne doświadczenie wejść do takiej chałupy i doświadczyć realiów z ówczesnych czasów.

Każdy dom jest wyposażony inaczej i oczywiście zobaczycie tam przedmioty, które odpowiadają właścicielowi danej chaty. Mi najbardziej przypadł do gustu dom zielarki gdzie znajdowało się mnóstwo przeróżnych amuletów, ziół czy magicznych symboli.

Oprócz domu zielarki można zobaczyć jak wyglądało gospodarstwo kmiecia, a także dom rybaka, bowiem w X wieku teren ten otoczony był jeziorem.

W wiosce jest także chata tkaczki oraz dom garncarza. Zbudowano również mieszkalną ziemiankę.

Na terenie wioski, w specjalnym pawilonie znajduje się wystawa, natomiast na zewnątrz jest wiata, pod którą można usiąść i odpocząć, a także miejsce na ognisko.

Giecz jest świetnymi miejscem na weekendową wycieczkę, także jeżeli będziecie w okolicy to zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *