Połonina Wetlińska, Chatka Puchatka – parkingi, szlaki, informacje.

Połonina Wetlińska oraz Chatka Puchatka to Bieszczadzkie klasyki. Są to niemalże punkty obowiązkowe podczas wizyty w tych górach. Swoją popularność zawdzięczają spektakularnym widokom, które roztaczają się z tych miejsc.

Połonina Wetlińska i Chatka Puchatka

Połonina Wetlińska to pasmo, którego najwyższym punktem jest schronisko „Chatka Puchatka”. Grzbietem połoniny biegnie szlak, który wręcz należy przejść. Warto tutaj dodać, że z Połoniny Wetlińskiej przy sprzyjających warunkach roztaczają się fenomenalne widoki. Przy odrobinie szczęścia można dostrzec daleko na horyzoncie Tatry.

Chatka Puchatka to schronisko, które zostało przebudowane. Pierwotnie był to raczej górski schron, natomiast obecnie znajduje się tutaj spory budynek, są także przygotowane ławy i stoły dla turystów. Jest to świetne miejsce, żeby odpocząć czy to po podejściu czy po przejściu szlaku znajdującego się na grzbiecie Połoniny Wetlińskiej.

Połonina Wetlińska, Chatka Puchatka – parkingi

Na Połoninę Wetlińską można wejść wyruszając z kilku miejsc. Najkrótsze podejście, żółtym szlakiem, rozpoczyna się na parkingu na Przełęczy Wyżnej. Jest tutaj przygotowany bardzo duży płatny parking, który znajduje się tuż przy wejściu na szlak. Stąd po niewiele ponad godzinie marszu dotrzemy do Chatki Puchatka.

Podejście można również rozpocząć w miejscowości Brzegi Górne. Tu również przygotowane są płatne parkingi, na których można zostawić auto. Podobnie jak w pierwszym przypadku, parkingi znajdują się tuż przy wejściu na szlak. Z Brzegów Górnych do Chatki Puchatka idzie się około półtorej godziny.

Połoninę Wetlińską można również zdobyć wchodząc na nią od drugiej strony. Wówczas ciekawą opcją jest pozostawienie auta w miejscowości Kalnica na parkingu, który w nawigacji znajdziecie wpisując „Parking przy czerwonym szlaku”. Jak sama nazwa wskazuje parking znajduje się przy wejściu na czerwony szlak, a ruszając z niego wspinamy się na szczyt Smerek, z którego później możemy przejść grzbietem Połoniny Wetlińskiej.

Jeszcze inną opcją jest rozpoczęcie podejścia w Wetlinie i kierowanie się żółtym szlakiem na Przełęcz Orłowicza. W Wetlinie będzie trudniej o miejsca parkingowe, także warto wziąć to pod uwagę planując trasę. Wejście na żółty szlak znajduje się na przeciwko sklepu ABC.

Połonina Wetlińska – szlaki, warianty

Wejście na Połoninę Wetlińską i dotarcie do Chatki Puchatka może być celem samym w sobie, jednak nie warto na tym kończyć swojej wędrówki. Przejście szlakiem grzbietowym dostarcza znakomitych wrażeń, bowiem widoki są tutaj rewelacyjne. Jak zatem zaplanować wędrówkę? Jeden wariant to spacer od Chatki Puchatka w stronę Przełęczy Orłowicza, a dalej szczytu Smerek, bądź w przeciwnym kierunku. Oba warianty są warte wysiłku włożonego w wędrówkę.

Wariant 1: Przełęcz Wyżna – Chatka Puchatka – Osadzki Wierch – Przełęcz Orłowicza –  Smerek – Kalnica

To jest nasz najbardziej rekomendowany wariant przejścia Połoniny Wetlińskiej. Szczególnie polecamy go osobom, które dysponują dwoma autami. Logistyka wówczas jest bardzo prosta. Jedno auto zostaje na parkingu w Kalnicy, natomiast drugim jedziemy na Przełęcz Wyżną. Zostawiamy tu auto i ruszamy na szlak. Trasę można skrócić schodząc żółtym szlakiem z Przełęczy Orłowicza do Wetliny.

Właśnie tę dłuższą trasę pokonaliśmy podczas naszej ostatniej wizyty w Bieszczadach. Tutaj można przeczytać pełną relację.
https://enjoythetravel.pl/polonina-wetlinska-chatka-puchatka-smerek-najlepszy-szlak-opis-szlaku/

Wariant 2: Brzegi Górne – Chatka Puchatka – Osadzki Wierch – Przełęcz Orłowicza – Smerek – Kalnica

Jest to najdłuższy wariant przejścia Połoniny Wetlińskiej. Podobnie jak wariant 1 – polecamy go głównie osobom, które mają do dyspozycji dwa auta. Natomiast naszym zdaniem dużo wygodniejsza jest opcja numer 1. Podobnie jak wariancie numer 1 można skrócić marsz schodząc z Przełęczy Orłowicza do Wetliny.

Wariant 3: Wetlina – Przełęcz Orłowicza – Osadzki Wierch – Chatka Puchatka – Przełęcz Wyżna / Brzegi Górne

W tym wariancie marsz rozpoczynamy z drugiej strony Połoniny Wetlińskiej i spacerujemy w kierunku Chatki Puchatka. W tej opcji pomijamy szczyt Smerek. Podchodzimy z Wetliny na Przełęcz Orłowicza i od razu ruszamy w stronę Chatki Puchatka.

Wariant 4: Kalnica – Smerek – Przełęcz Orłowicza – Osadzki Wierch – Chatka Puchatka – Przełęcz Wyżna / Brzegi Górne

Podobnie jak w opcji numer 3, marsz rozpoczynamy na północnym-zachodzie i idziemy w kierunku Chatki Puchatka, z tą jednak różnicą, że po drodze zdobywamy szczyt Smerek. Jest to bardzo widokowa opcja i jeżeli czujecie się na siłach to jak najbardziej warto. Jest to odpowiednik wariantu 1 tyle, że trasa przebiega w odwrotnym kierunku.

Natomiast jeżeli nie macie do dyspozycji dwóch aut, to najlepiej swój samochód zostawić na parkingu albo w Brzegach Górnych albo w Wetlinie i spróbować dojechać na początek trasy lokalnymi busami bądź tak zwanym „stopem”. Ta metoda nieźle się sprawdza w Bieszczadach. Transport pomiędzy Brzegami Górnymi a Wetliną wydaje się działać najsprawniej stąd taka rekomendacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *