Turcja. Kusadasi – co zobaczyć. Informacje praktyczne

Kusadasi to bardzo popularny kurort leżący w Turcji Egejskiej. Niegdyś była to niewielka wioska rybacka, jednak obecnie jest to, szczególnie w okresie wakacyjnym, tętniące życiem miasteczko.

Kusadasi położone jest na południowym wybrzeżu Morza Egejskiego. Niewątpliwie jest to urokliwa okolica z piaszczystymi plażami oraz około 300 dniami słonecznymi. Nie dziwi więc fakt, że w tym rejonie znajduje się mnóstwo hoteli, a turystyka stanowi potężną gałąź gospodarki. Jednak samo miasteczko ma również sporo do zaoferowania podróżnym, którzy zdecydują się je odwiedzić. My byliśmy w hotelu Pine Bay – opis tego hotelu możecie znaleźć tutaj – http://enjoythetravel.pl/turcja-hotel-pine-bay-opinia/

Dojazd z hotelu

Dostać się do Kusadasi z hotelu jest bardzo łatwo. Są na to dwa sposoby. My do miasteczka dojeżdżaliśmy lokalnym dolmuszem. Są to niewielkie busiki, które kursują po najbliższej okolicy. Z hoteli położonych na północ od Kusadasi do centrum oraz na bazar jeździ dolmusz numer 1. Koszt przejazdu z Pine Bay, za dorosłą osobę to 4 liry (około 2,80 PLN). Za dziecko… to zależy od kierowcy. Czasami liczył nam 2 liry, czasem 4 liry. Nie było reguły, a ja też specjalnie nie dochodziłem dlaczego jest tak a nie inaczej. Załóżcie, że dojazd dla dwóch dorosłych osób oraz dwójki dzieci kosztuje 16 lir (około 11 złotych). Czasem zapłacicie własnie tyle, czasem dostaniecie więcej reszty.

Dolmusz odjeżdżał spod bramy Pine Bay. Przy innych hotelach zatrzymywał się na ulicy ale również przy bramie, także nie było najmniejszego problemu ze znalezieniem odpowiedniego busika. W samym Kusadasi wysiadaliśmy w dwóch miejscach: przy Carrefourze, kiedy jechaliśmy na bazar oraz w centrum przy głównym deptaku, kiedy chcieliśmy pochodzić po miasteczku. W drogę powrotną wsiadaliśmy na rondzie również w pobliżu deptaku, tuż obok sklepu Waikiki.

Po wejściu do dolmusza podaje się kierowcy pieniądze oraz miejsce do którego chce się jechać. To tyle. Łatwe i przyjemne. Polecam spróbować. To naprawdę fajne doświadczenie podróżować lokalnym transportem.

Dolmusze nie mają rozkładu jazdy, choć z doświadczenia wiem, że jeżdżą często. Nigdy nie czekaliśmy dłużej niż kilka minut. Z kartek w środku pojazdu wynikało, że ostatnie kursy są w okolicach północy, jednak my najpóźniej wracaliśmy około 22.

Drugim sposobem dotarcia do Kusadasi są taksówki. Można je spotkać przy praktycznie każdym hotelu. Cena za dojazd do miasteczka z Pine Bay wynosiła od 8 do 10 euro. My nie zdecydowaliśmy się taki transport, ale widziałem, że sporo osób korzystało z tych usług. Jest to na pewno bardziej komfortowa i wygodna opcja.

Güvercinada – Gołębia Wyspa

Najbardziej charakterystycznym miejscem w Kusadasi jest Güvercinada, czyli Gołębia Wyspa. Nazwa pochodzi od gołębi pocztowych, które były tutaj hodowane. Pierwsze wzmianki o Güvercinadzie pojawiły się już w IX wieku. Był to rodzaj fortu czy też twierdzy, który stanowił ważną bazę marynarki wojennej.

Ciekawostką jest to, że bardzo często wyspa ta była napadana przez piratów. Obecnie pomnik Barbarossa Hayreddina Paszy, najsłynniejszego pirata jaki kiedykolwiek grasował na Morzu Śródziemnym stoi na wyspie i przypomina czasy Imperium Osmańskiego.

W tej chwili Güvercinada nie jest już wyspą ponieważ zbudowano groblę łączącą ją ze stałym lądem. Właśnie tędy można dotrzeć do bramy, którą wejdziemy do twierdzy.

Na wyspie znajduje się coś w rodzaju parku. Jest tutaj sporo ławeczek oraz zieleni. Jednak to co było dla nas najciekawsze to mury twierdzy oraz wieża, w której można obejrzeć szkielet wieloryba. Mury są dostępne dla zwiedzających, można po nich chodzić i podziwiać widoki, które są uwierzcie mi, fantastyczne.

Wstęp zarówno na wyspę jak i do wieży jest bezpłatny. Güvercinada czynna jest codziennie od 9 do 23. Naprawdę warto się tam wybrać. Miejsce spodoba się zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Bazar Kusadasi

Oczywiście to również jedna z głównych atrakcji Kusadasi. Bazar odbywa się w każdą środę, a zlokalizowany jest przy Carrefourze. Bardzo łatwo go znaleźć, bo zajmuje dwa piętra parkingu podziemnego przy supermarkecie. Dojedziecie tutaj dolmuszem numer 1. Należy wysiąść na przystanku za skrzyżowaniem i wrócić kawałek. Zarówno bazar jak i sklep doskonale widać, bo mija się go jadąc busikiem. Przy okazji polecam zakupy w Carrefurze. My kupiliśmy tam herbatę, kawę i pistacje. I moim zdaniem właśnie to warto kupić będąc w Turcji.

Co do bazaru to znajdziecie tam mnóstwo przeróżnych rzeczy. Oczywiście głównie ciuchy, ale także buty, wyroby skórzane, zegarki, elektronikę, zabawki, pamiątki. Ceny… cóż, tutaj wszystko zależy od Waszych umiejętności negocjacyjnych. Początkowe stawki potrafią być kosmiczne. Dobrze jest zorientować się wcześniej ile kosztują na przykład koszulki w takich sklepach jak Waikiki i później kupując na bazarze czy w porcie mieć odniesienie do cen sklepowych. Sprawdziliśmy, że np. dziecięce tshirty można na wyprzedaży kupić za około 25-30 lir (17-20 PLN).

Jednak główną atrakcją i obowiązkowym zakupem były klubowe stroje piłkarskie dla dzieci – czyli koszulka i spodenki. Ostatecznie kupowaliśmy je po 40 lir (około 28 PLN) za komplet. Cenę udawało się zbić o około połowę od ceny początkowej. Jednak negocjacje trwały czasami kilka minut i nie zawsze były przyjemne. Przy jeansach dla dorosłych urwaliśmy 25% ceny początkowej. Tutaj sprzedawca nie chciał bardziej zejść, ale jakość zarówno materiału jak i wykonania warte były 15 euro, które zapłaciliśmy. Dziecięce bawełniane koszulki z nadrukami kupowaliśmy po 5 euro za sztukę, także porównywalnie jak w sklepie. Dresy dziecięce były droższe. Po długich negocjacjach kupiliśmy dres za 90 lir (62 PLN). Muszę jednak przyznać, że bawełna jest bardzo dobrej jakości.

4 thoughts on “Turcja. Kusadasi – co zobaczyć. Informacje praktyczne

    1. Tak. Wysiedliśmy w centrum, a później spacer bulwarem. Idzie się bardzo przyjemnie i nie jest to jakiś długi dystans, także spokojnie możecie tam dotrzeć na pieszo wysiadając na bulwarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *