Tarnica – informacje praktyczne. Szlaki, parkingi, trasy na szczyt.

Tarnica jest jednym z najpopularniejszych celów wędrówek w Bieszczadach. W sezonie letnim oraz w ładne weekendy możemy spodziewać się tutaj prawdziwych tłumów turystów. Niemniej widoki ze szczytu, a także w przypadku niektórych szlaków prowadzących na najwyższy punkt w polskich Bieszczadach zachwycają więc nie sposób się dziwić, że jest to tak popularne miejsce.

Tarnica – parkingi

Planując zdobycie Tarnicy dobrze mieć skrupulatnie opracowaną logistykę. Jeżeli jesteście autem to będzie Wam dużo łatwiej, a jeżeli jesteście ze znajomymi i macie dwa samochody wówczas możecie całkowicie dowolnie planować szlaki.

Tarnicę można zdobyć ruszając z 3 miejscowości: Wołosate, Ustrzyki Górne, Muczne. W Wołosatem i w Ustrzykach Górnych parkingi są płatne, aczkolwiek nie zrujnują Waszego budżetu.

W Mucznem parking znajduje się przed wjazdem do tej miejscowości i jest on bezpłatny.

Tarnica – dojazd, poruszanie się transportem publicznym

Jeżeli jesteście w Bieszczadach bez auta to musicie wziąć pod uwagę, że komunikacja publiczna kursuje tutaj według własnych reguł. Dość trudno o regularne połączenia, a busiki kursują zazwyczaj wtedy kiedy zbierze się odpowiednia grupa pasażerów, także trudno określić jednoznacznie godziny odjazdów.

Natomiast świetnie w Bieszczadach funkcjonuje łapanie stopa. Kilkukrotnie sami korzystaliśmy z tej możliwości, sami również często zabieraliśmy osoby, które poszukiwały czy to podwiezienia na początek szlaku czy też drogi powrotnej po zejściu z gór.

Jeżeli jesteście autem to polecamy zostawić je na końcu Waszej trasy i zejść z gór do samochodu. To lepszy wariant niż podjechać na początek szlaku, a później zejść w innymi miejscu i wracać do auta. Nigdy nie wiadomo jak będzie z transportem, także lepiej się w ten sposób zabezpieczyć.

Tarnica: najkrótszy i najszybszy szlak na Tarnicę

Najszybszy szlak na Tarnicę rozpoczyna i kończy się w miejscowości Wołosate. Podchodzimy szlakiem niebieskim, charakterystycznymi „schodami”, aż do Przełęczy pod Tarnicą. Tutaj zmieniamy szlak na żółty i wspinamy się na szczyt Tarnicy.

Ten wariant trasy to około trzygodzinna wycieczka. Ale coś za coś – szczyt zdobywamy szybko i dość krótką trasą, ale za to widokowo to jest najsłabsza opcja. Choć ma też swój urok. Niemniej prawdziwa magia Bieszczad dzieje się na innych szlakach.

Tarnica: szlak z Ustrzyk Górnych

Najprostszą opcją będzie rozpoczęcie i zakończenie marszu w Ustrzykach Górnych. Jest to ładny szlak, szczególnie w górnej jego partii. Jeżeli nie macie auta i obawiacie się problemów z transportem powrotnym to warto rozważyć tę opcję. Z jednej strony macie bezpieczeństwo transportu, z drugiej jednak musicie zrobić kilka kilometrów więcej niż w przypadku zejścia do Wołosatego.

Tarnica: szlak Ustrzyki Górne – Wołosate

Znacznie krótszą opcją będzie wyruszenie z Ustrzyk Górnych i zejście do Wołosatego. Na tym szlaku, w górnej jego części,  idziemy przez Szeroki Wierch, z którego rozpościerają się piękne widoki. Tę opcję możemy z czystym sumieniem polecić. Najszybszą opcją będzie zejście do Wołosatego – tak jak na mapie poniżej.

Tarnica – szlak Wołosate – Ustrzyki Górne

Oczywiście szlak ten można także odwrócić i wystartować z Wołosatego, a później zejść do Ustrzyk Górnych. Widokowo obie opcje będą porównywalne, może nawet z przewagą tej drugiej, kiedy schodzimy do Ustrzyk Górnych.

Różnicę w charakterystyce szlaku doskonale widać na profilu wysokości. W pierwszej opcji budujemy wysokość na dłuższym odcinku, a później schodzimy dość stromymi schodami. W drugiej opcji mocno i szybko podchodzimy, za to zejście jest znacznie bardziej łagodne.

Najpiękniejszy szlak na Tarnicę przez Rozsypaniec i Halicz

Ten szlak można spokojnie nazwać Bieszczadzkim klasykiem. Według wielu osób trasa ta uważana jest za najpiękniejszą górską wędrówkę w całych Bieszczadach.

Jest to długi marsz, bowiem liczy ponad 20 kilometrów. Może być krótszy bądź dłuższy w zależności od tego jaki wariant wybierzemy. My pokonaliśmy trasę: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec – Halicz – Tarnica – Szeroki Wierch – Ustrzyki Górne. Relację oraz zdjęcia możecie zobaczyć w tym wpisie: https://enjoythetravel.pl/misja-korona-gor-polski-23-tarnica/

Myślę, że zdjęcia przekonają Was do wybrania tej trasy, oczywiście pod warunkiem, że czujecie się na siłach.

Trochę krótszą opcją tej trasy będzie zejście z Tarnicy do Wołosatego, wówczas zrobicie pętelkę. Choć minusem takiego rozwiązania jest brak widoków na zejściu. Niemniej dużo łatwiej logistycznie zrealizować taką opcję.

Oczywiście obie wersje tras można odwrócić biorąc pod uwagę jaki rodzaj szlaku chcecie mieć na początku a jaki na końcu.

Tarnica: szlak z Mucznego

Ten wariant zdobycia Tarnicy nie jest najdłuższy ale za to ma największą różnicę wzniesień do pokonania. Niewątpliwie jego zaletą jest przepiękna trasa na Bukowe Berdo. Widoki zachwycają.

Oczywiście z Tarnicy nie trzeba wracać do Mucznego, można zejść czy to do Ustrzyk Górnych czy do Wołosatego i skrócić trasę. Niemniej logistycznie, bez dwóch aut, trudno będzie zaplanować taką trasę.

Tarnica: podsumowanie

Jak widzicie możliwości zdobycia najwyższego szczytu w polskich Bieszczadach jest wiele. Jedne są dłuższe inne krótsze, jedne bardziej widokowo inne mniej, ale którykolwiek szlak wybierzecie na widoki możecie liczyć ze szczytu Tarnicy. Oczywiście pod warunkiem, że traficie na dobrą pogodę. A tutaj zdjęcie zrobione ze szczytu Tarnicy.

Zdecydowanie warto wybrać się w Bieszczady i zobaczyć na własne oczy ten jeden z najdzikszych obszarów w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *