Szklarska Poręba – co zobaczyć w okolicy. Dwa nieoczywiste miejsca

Szklarska Poręba jest bardzo popularnym kierunkiem nie tylko zimą ale także latem. Sama oferuje wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. W tym wpisie chciałbym jednak przedstawić Wam dwie propozycje, które warto rozważyć będąc w Szklarskiej Porębie.

Są to dwa nieoczywiste miejsca, oba poza granicą naszego kraju. Oba też będą świetną atrakcją nie tylko dla dorosłych ale przede wszystkim dla dzieci. My odwiedziliśmy Szklarską Porębę zimą ale latem te dwa miejsca będą chyba nawet jeszcze ciekawszą opcją.

ZOO w Gorlitz / Tierpark-Zoo Gorlitz

Szukając atrakcji w okolicy dość przypadkowo trafiłem na opis ZOO w Gorlitz. Opinie były bardzo pozytywne i mocno zachęcające więc zdecydowaliśmy się wybrać do Niemiec na jednodniową wycieczkę. Już teraz mogę powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę.

Dojazd do ZOO nie jest może najszybszy, ale zdecydowanie warto pokonać te niecałe 80 kilometrów. Trasa prowadzi przez 3 kraje, bowiem wyruszamy z Polski, następnie wjeżdżamy do Czech, by ponownie wrócić do Polski, a następnie wjechać do Niemiec. Pokonanie tego odcinka zajmuje mniej więcej półtorej godziny.

Na miejscu znajduje się niewielki parking przy samym ZOO. Zlokalizowany jest po prawej stronie kilka metrów za wejściem. Niemniej z parkowaniem nie będziecie mieli trudności. Samochód można zostawić także na chodniku przy ulicy.

Bilet wstępu kosztuje 9,90 euro, natomiast bilet ulgowy 6,90 euro. Samo ZOO trudno nazwać klasycznym ogrodem zoologicznym. Jest to bardziej połączenie ZOO oraz parku rozrywki z różnymi atrakcjami zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Co więcej niektóre ze zwierząt można karmić, ale oczywiście odpowiednim jedzeniem. Przy wybranych wybiegach przygotowane są specjalne podajniki, w których można znaleźć przysmaki dla zwierzaków. I tak przy wielbłądach oraz jakach jest siano, natomiast przy jeżozwierzach stoi skrzyneczka z pokrojonymi warzywami.

Jedną z ciekawszych atrakcji jest wioska tybetańska, po której można spacerować oraz wchodzić do budynków. Oczywiście są tu również zwierzęta, które naturalnie występują w tamtych rejonach świata.

Na terenie ZOO znajdują się również specjalnie przygotowane kładki czy też coś na wzór parków linowych, z których także można korzystać. To świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wstęp na te ścieżki jest bezpłatny. Wszystko jest bardzo dobrze zabezpieczone więc nie ma obaw o kontuzje.

Śmiało możecie zaplanować na wizytę trzy czy nawet więcej godzin, szczególnie jeśli będziecie z dziećmi. Atrakcji jest co niemiara i nie ma co się spieszyć. Jestem przekonany, że będziecie zadowoleni.

Harrachov skocznie

To właśnie zapewne skocznie kojarzą Wam się z miejscowością Harrachov i nie ma w tym nic dziwnego. Są one charakterystycznym punktem tej miejscowości.

Obecnie skocznie są nieużywane natomiast są otwarte dla turystów i można spokojnie je zwiedzać. Poprowadzona jest specjalna ścieżka, którą można wspiąć się aż na sam szczyt najwyższej z nich. Oczywiście wszystko to robicie na własne ryzyko.

W niektórych momentach ścieżka prowadzi po metalowych platformach co znacznie ułatwia marsz.

Najwytrwalsi mogą dostać się na sam szczyt największej skoczni, a jeśli macie odwagę to możecie stanąć na końcu rozbiegu i zobaczyć co mają przed oczami skoczkowie narciarscy.

Mocne wrażenia gwarantowane. Na pewno będzie to ciekawa forma spędzenia czasu aktywnie. Przy czym podejście na samą górę jest dość wymagające i nie ma co ukrywać – również męczące.

Oczywiście, tak jak wspomniałem wcześniej – wchodzicie na skocznie na własne ryzyko, niemniej przy zachowaniu rozsądku nic złego tam się przydarzyć nie może.

Zarówno ZOO jak i zdobywanie skoczni bardzo nam się podobały i z czystym sumieniem możemy polecić te atrakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *