Niemcy. Bonn – co zobaczyć w jeden dzień

Bonn nie jest wybitnie turystyczną destynacją. Była stolica Niemiec nie ma zbyt wiele do zaoferowania, zatem zaledwie kilka godzin, góra jeden dzień, wystarczy żeby zobaczyć to co najciekawsze w tym mieście.

Jeżeli zapytalibyście mnie czy warto się tam wybrać, odpowiedziałbym, że warto. Może nie przyjechałbym tutaj specjalnie wybierając to miasto jako jedyny cel mojej podróży, ale ponieważ byłem w pobliskiej Kolonii, a tę już zwiedziłem, postanowiłem sprawdzić co do zaoferowania ma Bonn.

Dojazd jest bardzo łatwy, pociągi pomiędzy Kolonią, a Bonn kursują regularnie także nie ma żadnego problemu z dotarciem. Co więcej, niemalże wszystkie atrakcje Bonn znajdują się w niedalekiej odległości od dworca więc tym bardziej warto się tu wybrać na kilka godzin.

Bonn – co zobaczyć. Sklep Haribo

W Bonn zachwyciły mnie w zasadzie tylko 2 atrakcje i one można powiedzieć, że są punktami obowiązkowymi podczas wizyty w tym mieście. W zasadzie to głównie dla nich warto się tu wybrać.

Pierwszym z nich jest firmowy sklep Haribo! Tak to te żelkowe miśki, które wszyscy uwielbiają. Zapewne nie wiedzieliście, że to właśnie Bonn jest miejscem, w którym powstały. Ja też nie wiedziałem. Dowiedziałem się tego sprawdzając w sieci ciekawostki o Bonn.

A zatem znajduje się tu firmowy sklep Haribo, w którym głównym asortymentem są wszelkiego rodzaju żelki tej firmy. Sklep jest dwupiętrowy i oprócz żelków znajdziecie tu również mnóstwo gadżetów z charakterystycznymi misiami. Trzeba tu koniecznie przyjść będąc w Bonn!

Bonn – co zobaczyć. Ogród botaniczny Bonn

Natomiast drugie miejsce, które warto odwiedzić to uniwersytecki ogród botaniczny. Zrobił na mnie ogromne wrażenie, a szczególnie kontrast, który odczujecie wchodząc do środka. Można mieć wrażenie, że znaleźliśmy się w zupełnie innej rzeczywistości. Zamieniacie miasto, na spokojny i cichy ogród. Doświadczenie jest z kategorii tych nierealnych.

Teren jest pięknie utrzymany, panuje tu ład i harmonia. To miła odmiana od gwarnych uliczek starego miasta oraz tłocznego dworca. Możecie nie wiedzieć, ale początki ogrodu botanicznego sięgają 1340 roku!

Na szczególną uwagę zasługują szklarnie. W każdej z nich zobaczycie rośliny z innych stref klimatycznych. Fantastyczna sprawa. Nie będziecie żałować czasu spędzonego w tym miejscu.

Charakterystycznym miejscem w ogrodzie botanicznym jest majestatyczny Pałac Poppelsdorf, który pięknie komponuje się ze starannie utrzymanym ogrodem. Naprawdę jestem pod wrażeniem tego miejsca, a jeśli jeszcze dodam, że można tam wypić kawę czy zjeść coś w kawiarni to mamy punkt obowiązkowy podczas wizyty w Bonn.

Co więcej z dworca do ogrodu prowadzi piękna aleja obsadzona kasztanowcami i jest to bez wątpienia dodatkowa atrakcja.

Bonn – co zobaczyć. Dom Ludviga van Beethovena

Wiedzieliście, że w Bonn urodził się Ludwig van Beethoven? Ja też nie wiedziałem. Oczywiście znajduje się tutaj muzeum poświęcone jednemu z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów, można również zwiedzić jego dom.

Nie zdecydowałem się na tę atrakcję ale z przyjemnością obejrzałem krótki film wyświetlany na specjalnie przygotowanej konstrukcji. Tuż obok jest sklep, w którym można zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju pamiątki związane z Beethovenem.

Bonn – co zobaczyć. Stare miasto

Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu w Bonn będzie spacer po starym mieście. Tu muszę przyznać, że jest klimatyczne i miło było przechadzać się małymi uliczkami. Dotrzecie nimi w trzy ciekawe miejsca.

Jednym z nich jest Sterntor – czyli imponujących rozmiarów brama, która była częścią fortyfikacji miejskich, a zbudowana została około 1244 roku.

Drugim miejscem, które warto odwiedzić podczas spaceru po starówce to rynek, który w dalszym ciągu pełni swoją pierwotną funkcję, czyli handlowo-usługową. Będziecie mogli spróbować przysmaków serwowanych z jednego z foodtrucków, kupić świeże owoce i warzywa czy też kwiaty.

Ostatnie ciekawe miejsce na starówce to Munsterplatz, na którym znajduje się pomnik Ludviga van Beethovena. Jest to sporych rozmiarów plac otoczony licznymi kawiarniami.

Bonn – co zobaczyć. Punkt widokowy Alter Zoll oraz Romische Badenlage

Pozostałe atrakcje, które odwiedziłem to punkt widokowy Alter Zoll.

Punkt widokowy znajduje się tuż nad Renem i jest przyjemnym miejscem – idealnym na odpoczynek.

Ta druga atrakcja była dość osobliwa. Są to pozostałości z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Wejście jest mocno ukryte, bo znajduje się na tyłach parkingu.

Atrakcja ta nie jest pilnowana, a drzwi trzeba otworzyć sobie samemu. Nie zdziwiło mnie, że byłem tam zupełnie sam. Natomiast wszystko inne już tak. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.

Bonn – jak zaplanować zwiedzanie

Bonn nie jest dużym miastem, a wszystkie opisane przeze mnie atrakcje znajdują się blisko siebie więc bez problemu będziecie w stanie odwiedzić je na piechotę. Nie powinno Wam to zająć więcej niż kilka godzin.

Mój plan zwiedzania Bonn wyglądał następująco. Dodam tylko, że wyruszałem z dworca i na dworzec wracałem.
1. Sklep Haribo -> 2. Römische Badeanlage -> 3. Punkt widokowy (Alter Zoll) -> 4. Rynek (Markt) -> 5. Dom Beethovena (Beethoven-Haus Bonn) -> 6. Sterntor -> 7. Münsterplatz -> 8. Ogród Botaniczny w Bonn (Botanical Garden)

Bonn – podumowanie

Tak jak już wspomniałem wyżej – wybranie się do Bonn jako jedynego celu podróży uważam za nienajlepszy pomysł. Natomiast odwiedzenie tego miasta na kilka godzin będzie strzałem w dziesiątkę, także jeżeli możecie to zaplanujcie sobie tak czas aby odwiedzić kilka najważniejszych miejsc. Nie pożałujecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *