Narty w Czechach. Harrachov narty. Certova Hora – opis tras
Harrachov zapewne większości z Was kojarzy się ze skokami narciarskimi i oczywiście ogromną skocznią. Nic dziwnego, to właśnie tutaj wybuchła małyszomania. Jednak teraz skocznie nie są już czynne, ale za to miasteczko ma do zaoferowania ciekawy, choć niewielki ośrodek narciarski.
A zatem skoro czytacie ten wpis to albo rozważacie wyjazd na narty do Czech albo już podjęliście decyzję i chcecie się przygotować na to co zastaniecie na miejscu.
Dojazd na stok w Harrachovie
Dojazd do Harrachova z Polski jest bardzo prosty i wygodny. Można tu dotrzeć w kilkadziesiąt minut. My nocowaliśmy w Szklarskiej Porębie, ale woleliśmy dojechać do Harrrachova niż stać w kolejkach do wyciągów chociażby na Szrenicę.
W zależności od tego, na których trasach chcecie jeździć parkingi zlokalizowane są w dwóch różnych miejscach. Jedna lokalizacja parkingów to Ryzoviste natomiast druga to Harrachov. Na mapie poniżej zaznaczyłem je czerwonymi strzałkami. Parkując w tych miejscach dojedziecie pod same wyciągi.
Fajną rzeczą jest informacja po drodze. Na specjalnych tablicach zobaczycie ile jest wolnych miejsc na poszczególnych parkingach. Ważna uwaga – parking przy Ryzoviste jest dość mały, także jeżeli na tablicach zobaczycie, że nie ma na nim miejsca to faktycznie nie da się tam zaparkować. Nie ma możliwości aby auto zostawić w innym miejscu.
W przypadku lokalizacji pod skoczniami opcji parkowania jest więcej.
Harrachov wyciągi narciarskie
W Harrachovie mamy do wyboru dwa wyciągi krzesełkowe oraz jeden orczykowy. Krzesełkowe to Alfa oraz Delta, natomiast orczyk oznaczony jest jest jako Doplik.
Do wyciągów krzesełkowych podejdziemy bezpośrednio z parkingu, natomiast aby dostać się do wejścia na Doplik musimy najpierw podejść około 200 metrów w górę. Z parkingów i spod stacji kolejki Delta nie widać wyciągu Doplik. Trzeba przejść w górę pod mostkiem, a następnie cały czas iść do góry. Po chwili po prawej stronie zobaczycie zarówno stok jak i sam wyciąg.
Harrachov trasy narciarskie
Jeżeli chodzi o trasy narciarskie to przetestowaliśmy niebieską na stoku Ryzoviste oraz dolną część trasy, tam gdzie umiejscowiony jest wyciąg Doplik. O górnej części trasy czytaliśmy, że jest dość stroma więc nie ryzykowaliśmy zjeżdżania nią.
Jeżeli chodzi o Doplik – to fantastyczne miejsce jeśli jesteście mniej doświadczeni w jeździe na nartach czy snowboardzie. Stok jest bardzo przyjemny, szeroki i ma umiarkowane nachylenie. Na nim bawiliśmy się najlepiej. A dodatkową atrakcją są skocznie znajdujące się tuż obok.
Sam wyciąg też nie jest przesadnie oblegany i jeździ dość szybko. Tutaj bardzo nam się podobało. Jedynym minusem jest to pierwsze podejście. Ale za to po skończonej jeździe można zjechać pod sam parking.
Na tym stoku, po prawej stronie, znajduje się restauracja, którą oczywiście odwiedziliśmy żeby zjeść obiad. Bardzo polecamy wejść do środka aby coś przekąsić albo się napić. Chociażby dla tego widoku, bowiem za oknem znajdują się słynne skocznie. Doświadczenie jest jedyne w swoim rodzaju.
Druga trasą, po której jeździliśmy była oznaczona na niebiesko trasa na stoku Ryzoviste. I tutaj ważna uwaga, bowiem o ile w górnej części niebieskie oznaczenie jest w pełni uprawnione to mniej więcej od połowy stoku jest to jakieś nieporozumienie.
Chodzi o ten odcinek, który zaznaczyłem poniżej na mapce.
Trasa powinna być oznaczona kolorem czerwonym bowiem robi się naprawdę stromo i trzeba bardzo, ale to bardzo uważać. Najlepiej o tej opinii mogą świadczyć sytuacje, których byliśmy świadkami kiedy u mniej doświadczonych osób pojawiały się łzy i zniechęcenie po kolejnych upadkach. Wyjątkiem nie były także osoby, które zdjęły narty i zwyczajnie schodziły pieszo.
Z resztą już z dołu, idąc do kas, można odnieść wrażenie, że trasa jest stroma. Ocenę pozostawiam Wam. My zjechaliśmy tą trasą trzy razy – akurat na tyle starczył nasz 2 godzinny karnet i szczerze mówiąc mieliśmy dość. Nogi są mocno obciążone na tym odcinku.
Harrachov cennik, karnety. Ryzoviste cennik, karnety
Możliwości wyboru karnetów jest bardzo wiele. My w Harrachovie byliśmy trzy razy i za każdym razem wybieraliśmy karnety dwugodzinne. Dla nas był to wystarczający czas żeby pojeździć. Obecnie karnet taki kosztuje 540 koron, czyli trochę ponad 90 złotych dla dorosłych, 490 koron dla młodzieży oraz 380 koron dla dzieci poniżej 13 roku życia.
Ceny oraz warunki na stoku można sprawdzić bezpośrednio na stronie tego ośrodka: https://www.skiareal.com/pl/zima/cennik-ski-pass-harrachov/
Poniżej kilka wstępnych opcji karnetów.
Harrachov narty – czy warto
Gdybym miał powiedzieć czy warto wybrać się na stoki do Harrachova to odpowiedziałbym, że na jeden może dwa dni zdecydowanie tak.
Stoki są dobrze przygotowane, szerokie i mogą się podobać. Kolejki do wyciągów też nie są długie, także czas oczekiwania jest stosunkowo krótki. Natomiast jeżeli chcielibyście na stokach w Harrachovie spędzić więcej czasu, to jestem przekonany, że znudziłyby Wam się te trasy.
A zatem polecam ten kierunek na jeden, może dwa dni. Będziecie zadowoleni. Sprawdźcie jednak najpierw warunki i czy trasy, które Was interesują są otwarte.
—
A jeżeli podobają Wam się nasze wpisy to zapraszamy do polubienia naszego fanpage na facebooku.
https://www.facebook.com/EnjoyTheTravelPL