Mediolan – informacje praktyczne. Jak zaplanować wyjazd do Mediolanu.

Mediolan od wielu już lat stanowi bardzo popularny kierunek wyjazdów. Tanie loty skutecznie zachęcają do odwiedzenia tego miasta. Co więcej jest to bardzo prosty kierunek podróży, także z łatwością można zorganizować wyjazd do stolicy mody.

Lot do Mediolanu/ Lot do Bergamo

W Mediolanie znajduje się duże międzynarodowe lotnisko: Milan Malpensa. Tutaj latają głównie tradycyjne linie lotnicze, ale to nie ono będzie dziś głównym tematem.

W tym wpisie skupię się na położonym o zaledwie 50 minut drogi od centrum Mediolanu, lotnisku Bergamo – Orio al Serio. To właśnie ten port lotniczy jest znakomitym miejscem, które będzie początkiem naszej wyprawy do Mediolanu.

Z wielu lotnisk w Polsce można polecieć do Bergamo tanimi liniami lotniczymi. Bilety na tej trasie nie są drogie. Ceny oscylują w okolicy 400-500 złotych za lot z małym bagażem podręcznym w obie strony. Oczywiście da się znaleźć loty w niższej cenie niemniej nawet standardowy koszt jest bardzo atrakcyjny.

W siatce połączeń jest mnóstwo lotów, niemalże każdego dnia zaplanowane jest połączenie także łatwo jest dostosować wyjazd do swoich codziennych zobowiązań. Lot do Bergamo trwa mniej więcej dwie godziny.

Dojazd do Mediolanu z Bergamo / Bergamo – Mediolan dojazd

Po przylocie większość z podróżnych jak najszybciej chce się dostać do Mediolanu. Są na to trzy sposoby ale moim zdaniem najlepszym z nich jest podróż autokarem. Pozostałe dwa to pociąg bądź podróż taksówką. Pociąg ma ten minus, że najpierw trzeba dotrzeć do stacji kolejowej w Bergamo, natomiast taksówki – wiadomo minusem jest koszt.

Po wyjściu z hali przylotów od razu zauważycie przystanki dla autokarów. Właśnie stąd odjeżdżają autobusy do stacji Milano Centrale, czyli inaczej Dworca Głównego w Mediolanie. Podróż trwa około 50 minut, choć w zależności od warunków drogowych może nieznacznie się wydłużyć.

Ja podróżowałem autobusami Terravision i z własnych doświadczeń polecam tę firmę. Autokary odjeżdżają mniej więcej punktualnie, a raz nawet zdarzyło się, że autokar odjechał 10 minut przed planem. Nie jest to jednak żaden problem bowiem kursy odbywają się co mniej więcej 30 minut. Z doświadczenia też wiem, że warto być 15-20 minut przed planowanym odjazdem.

Bilety można kupić albo online, albo po przylocie w punkcie Terravision w hali przylotów, bądź bezpośrednio przy wsiadaniu do autobusów. Warto od razu kupić bilety w obie strony bowiem cena jest wówczas znacznie bardziej atrakcyjna.

Obecnie (marzec 2024) bilet normalny kupowany online kosztuje 10 euro. Jeżeli kupicie bilet w obie strony wówczas zapłacicie 18 euro. Bilet kupowany na miejscu kosztuje 12 euro w jedną stronę. Co ważne bilety nie są sztywno przypisane do godzin – można je wykorzystać także na kursy wcześniejsze bądź późniejsze niż pierwotnie planowaliście.

Bilety ulgowe obowiązują dla dzieci od 5 do 12 lat i kosztują 5 euro, natomiast młodsze dzieci podróżują za darmo.

Mediolan – komunikacja miejska / Mediolan bilet na metro

Mediolan pod względem komunikacji miejskiej jest miastem, w którym bez problemu można się poruszać. Samymi tylko liniami metra, których jest pięć, dotrzecie we wszystkie najważniejsze miejsca miasta.

Bilety na metro kupicie w automatach zlokalizowanych na stacjach metra. Jeżeli będziecie poruszali się tylko po mieście wystarczy Wam bilet na strefę I (Mi1-Mi3 zones). Warto kupić 3 dniowy bilet, bo wówczas cena wychodzi najkorzystniej. Bilet „kasujemy” zarówno przy wejściu jak i wyjściu z metra. Bilet obowiązuje we wszystkich środkach komunikacji miejskiej w Mediolanie.

To co nam się najbardziej podobało, to fakt, że przy zakupie biletu dla osoby dorosłej dzieci do lat 14 jeżdżą za darmo. Kontrole biletów zdarzają się sporadycznie. My dwa razy trafiliśmy na osoby sprawdzające bilety przy bramkach metra.

Bilet trzydniowy kosztuje 15.50 euro. Natomiast bilet jednorazowy 2.20 euro. Taki bilet jest ważny przez 90 minut od skasowania. Bilet dzienny – ważny przez 24 godziny – kosztuje 7.60 euro.

Mediolan – gdzie nocować

W tym przypadku dużo zależy od tego jaki jest cel Waszego wyjazdu oraz budżet jakim dysponujecie na noclegi. My spaliśmy w hotelu zlokalizowanym bardzo blisko „Milano Centrale”. Pomimo, że ceny w tej okolicy są odrobinę wyższe to moim zdaniem warto dopłacić te kilka euro. Celowo nie podaję nazwy konkretnego hotelu bo wybór jest bardzo duży i bez problemu znajdziecie coś dla siebie.

A dlaczego warto nocować w okolicy Milano Centrale?

Po pierwsze po przyjeździe z lotniska w kilka minut na pieszo dostaniemy się do hotelu, a to dość duży komfort. Podobnie będzie przy wyjeździe. Również w kilka minut idąc spacerkiem dotrzecie do miejsca odjazdu autobusów.

Po drugie Milano Centrale jest świetnie skomunikowane. Przebiega tutaj linia metra, która dowiezie Was albo w miejsce docelowe albo na stacje, na których bez problemu przesiądziecie się do innych linii.

Po trzecie przy dworcu znajduje się mnóstwo restauracji czy cukierni, a także lokalnych sklepów spożywczych także w zasięgu krótkiego spaceru macie wszystko co potrzebne jest podczas wyjazdu.

Dojazd z Mediolanu do Bergamo

W drogę powrotną na lotnisko Bergamo, o ile zdecydujecie się ponownie na podróż autokarem, wyruszycie z tego samego miejsca, do którego przywiózł Was autobus z lotniska. Czyli będzie to parking przy dworcu Milano Centrale.

Bilet możecie wykupić wcześniej, ale można go też kupić tuż przed wejściem do autokaru. Na parkingu przy poszczególnych stanowiskach. Pamiętajcie by być z 15 minut przed odjazdem żeby na spokojnie spakować bagaże i wygodnie zająć miejsca w autobusie.

A już niebawem na Enjoy The Travel tekst na temat tego co warto zobaczyć w Mediolanie oraz jak zorganizować wyjazd na mecz AC Milan!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *