Egipt – poradnik. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu

Jadąc po raz pierwszy do Egiptu naturalne jest, że pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Z kilkoma najczęściej zadawanymi pytaniami postanowiłem rozprawić się w tym wpisie.

Wiza do Egiptu

Najszybciej i najwygodniej jest ją kupić na lotnisku, na którym się ląduje. Nie jest to ani trochę skomplikowane i odbywa się w tempie błyskawicznym. W okienku należy podać paszport oraz pieniądze – 25 dolarów za osobę, a za chwilę wiza jest już wbita w paszport i można iść dalej. Wiele osób pyta o możliwość wyrobienia wizy online, ale naprawdę szkoda Waszego czasu i zachodu na kupowanie przez internet. Na lotnisku nie będziecie mieli absolutnie żadnych kłopotów, żeby wykupić wizę.

Wiza jest niezbędna jeśli leci się do Marsa Alam bądź Hurghady. Do Sharm El Sheikh oraz Taby, jeśli nie opuszczacie półwyspu Synaj wystarczy bezpłatna wiza Sinai Only. Zgłasza się to na lotnisku po przylocie.

UWAGA: płatności za wizę można dokonać wyłącznie gotówką. Walutą muszą być dolary amerykańskie!

Paszport

Musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia wyjazdu z Egiptu. Przepisy te są dość rygorystycznie egzekwowane, także dobrze sprawdzić daty przed wyjazdem, żeby zaoszczędzić sobie kłopotów na wakacjach.

Karta migracyjna (migration card)

Jest to prosty formularz do wypełnienia, który należy podać wraz
z paszportem oraz wklejoną wizą podczas kontroli granicznej. Urzędnik podczas kontroli zabiera ten dokument. Formularz dostaniecie albo w samolocie, albo już na lotnisku. Należy w nim wpisać: imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce urodzenia, numer paszportu oraz nazwę hotelu,
do którego się udajemy. Tę samą kartę musimy wypełnić przy wylocie. Dostaniemy ją podczas odprawy bagażowej.

Lot do Egiptu

Średnio lot do Egiptu trwa od 3 godzin 45 minut do około czterech i pół godziny, w zależności od lotniska, z którego wylatujemy i gdzie lądujemy.

Czy jest bezpiecznie?

W hotelach przykłada się bardzo dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa. Są one ogrodzone, każdy pojazd jest sprawdzany, a wejścia i wyjścia z terenu obiektu są rejestrowane przez ochronę. Poza hotelami nie czułem zagrożenia, natomiast warto być ostrożnym.

Pieniądze

W Egipcie bez problemu można płacić amerykańskimi dolarami czy w euro. Ceny wycieczek w hotelach podawane są w USD, przy płatności w euro, rezydenci stosują przelicznik. Podobnego przelicznika raczej nie stosują lokalni sprzedawcy i wówczas 1 euro = 1 USD. Dlatego lepiej mieć ze sobą dolary amerykańskie.

Lokalna waluta to funt egipski. Jeden funt to około 0, 21 PLN (kurs z dnia 03.02.2019). Płacąc w lokalnej walucie jest większa rozpiętość cenowa – np. woda, która w lokalnym sklepie kosztuje 2-3 funty, jeśli nie macie lokalnej waluty wówczas zapłacicie 1 euro / 1 dolara.

Napiwki – bakszysz

Dobrze jest zabrać ze sobą drobne nominały, najlepiej dolarów i najlepiej banknoty, które przydadzą się jako napiwki. W Egipcie panuje zwyczaj dawania dodatkowo drobnych kwot za wykonaną usługę. Oczywiście nie jest to obowiązek, a raczej element egipskiej kultury. Dawanie napiwku jest mile widziane i zarówno barmani, jak i serwis sprzątający potrafi się odwdzięczyć za zostawione kilka groszy.

Co wziąć do Egiptu?

Krem z filtrem, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, maskę i rurkę do nurkowania, buty do wody. Oczywiście można to wszystko kupić na miejscu ale nie będzie najtaniej.

 

Jakie leki wziąć do Egiptu?

Leki przeciwbólowe, plastry, probiotyki, które pozwolą utrzymać prawidłowy skład flory bakteryjnej. Leki na biegunkę, które pomogą walczyć z „zemstą faraona”.

Ważna uwaga: do Egiptu nie wolno wwozić leków na bazie opiatów oraz innych pochodzenia narkotycznego. Jeżeli ktoś zażywa takie leki konieczne jest zaświadczenie od lekarza o stosowaniu leku oraz dawkowaniu. Zaświadczenie musi być w języku angielskim. Liczba leków nie może przekraczać stosowanej dawki pomnożonej przez liczbę dni pobytu.

Leki, które przyjmujecie należy zabrać do bagażu podręcznego. Nie nadaje się ich w bagażu rejestrowym.

Zemsta faraona – co to takiego, jak zapobiegać i jak się leczyć?

Zemsta faraona – w ten sposób określa się potocznie zatrucia pokarmowe występujące w krajach arabskich. Objawy to ból brzucha, biegunka, wymioty, czasami również gorączka oraz zawroty głowy. Trwa około 5 dni. Leki, które pomogą to na przykład Imodium – można kupić w aptece bez recepty. Podczas choroby najważniejszą rzeczą jest nawadnianie organizmu. Należy pić jedynie butelkowaną wodę, unikać kawy oraz lodu w napojach, ponieważ często przygotowywany jest z nieprzegotowanej wody. Jedzenie należy ograniczyć do gotowanych potraw oraz pszennego pieczywa. Unikać należy surowych owoców i warzyw oraz produktów mlecznych.

Podczas zachorowania należy również unikać alkoholu. Nie tylko nie pomoże ale wręcz jeszcze pogorszy stan.

Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko zachorowania należy pić tylko butelkowaną wodę, używać jej także do mycia zębów. Lokalne owoce i warzywa powinny być umyte również taką wodą, a najlepiej sparzone bądź obrane.

Ubiór

W hotelach nie trzeba przejmować się specjalnie tym co nosimy. Jedyny wyjątek to wejście do hotelowych restauracji. Stroje kąpielowe czy ręczniki nie są mile widziane, a czasem wręcz wprost zabronione.

Poza terenem hotelu należy dostosować się do zwyczajów panujących w Egipcie. Jest to kraj dość konserwatywny, dlatego oczekuje się, że kobiety będą nosiły ubrania zakrywające kolana i ramiona, natomiast mężczyźni powinni unikać koszulek na ramiączkach.

Ceny

W lokalnych sklepikach należy się targować. Podobnie jak dawanie napiwków jest to również element egipskiej kultury. Przy dobrych umiejętnościach negocjacji można zbić około 40% – 50% ceny wyjściowej, a czasem nawet więcej.
Ceny „fix” czyli ustalone z góry obowiązują w supermarketach i na lotnisku.
Orientacyjne ceny z lotniska:
karton papierosów znanej marki – od 13 do 25 dolarów
karton papierosów lokalnej marki – 6 dolarów
magnes na lodówkę – od 1 dolara
bransoletka sznurkowa – od 0,50 dolara
woda – 1 dolar

Ceny połączeń telefonicznych

Ceny połączeń, SMSów i internetu pochodzące od polskich operatorów są bardzo wysokie. W Orange według cennika opłaty wyglądają następująco:
– minuta połączenia wychodzącego – 8,07 PLN
– minuta połączenia odebranego – 5,04 PLN
– za wysłany SMS – 1,51 PLN
– za wysłany MMS – 3,03 PLN
– za transfer danych – 44,46 PLN / 1 MB

Cennik T-mobile:
– minuta połączenia wychodzącego: 9,98 PLN
– minuta połączenia odebranego: 4,94 PLN
– za wysłany SMS: 1,50 PLN
– za wysłany MMS: 4,03 PLN
– za transfer danych: 3,63 PLN / naliczane co 100 kb

Internet w Egipcie

Z internetem możecie mieć problem. Wi-Fi w hotelach działa średnio, słabo albo wręcz wcale. Jeśli nie możecie pozwolić sobie na oderwanie od cyfrowej rzeczywistości najlepszym rozwiązaniem będzie zakup egipskiej karty SIM. Możecie to zrobić na lotnisku, bądź w sklepikach w hotelach. Sprzedawcy pomogą z ustawieniem wszystkiego. Cena karty z limitem 8 GB to 12 dolarów. Sprytnym rozwiązaniem jest też wzięcie ze sobą przenośnego routera bądź nieużywanego telefonu i zrobienie sobie z niego hot spota. Wówczas z jednej karty może korzystać wiele osób.

Jeśli macie możliwość dobrze jest kupić kartę SIM w stacjonarnym salonie firmowym. Wówczas macie pewność, że wszystko będzie działać jak należy. A w razie problemów, będziecie mogli wrócić z reklamacją.

Do zakupu karty SIM niezbędny jest paszport.

Rafa

Egipskie rafy zaliczają się do jednych z najpiękniejszych na świecie. Są łatwo dostępne i stanowią punkt obowiązkowy niemalże każdego wyjazdu do Egiptu. Jednak przy ich oglądaniu panują rygorystyczne zasady, których trzeba bezwarunkowo przestrzegać. Przede wszystkim nie wolno chodzić po rafie, wejście do wody powinno odbywać się albo z pomostu albo z łodzi, chyba, że plaża pozwala na wejście do wody bez ryzyka uszkodzenia rafy. Niszczenie rafy jest surowo karane. Najlepiej oglądać, podziwiać i niczego nie dotykać.

Zabronione jest wywożenie fragmentów rafy koralowej, a także wszelkich rzeczy pochodzących z Morza Czerwonego.

Rezydent

Nie oczekujcie, że osoba ta będzie się Wami opiekowała. Oczywiście pomoże w awaryjnej sytuacji takiej jak choroba, wezwie lekarza, doradzi jeśli pojawią się problemy ale pod swoją opieką ma kilka innych hoteli, a w nich kilkanaście/kilkadziesiąt osób. Głównym zadaniem rezydenta jest sprzedaż wycieczek oraz zorganizowanie krótkiego spotkania na początku i opowiedzenie o kraju.

Ubezpieczenie

Jeśli wybieracie się do Egiptu i chcielibyście spróbować nurkowania, wycieczki quadami na pustynię, latania na spadochronie za motorówką czy kitesurfingu sprawdźcie dobrze warunki swojego ubezpieczenia. Podstawowa oferta może nie obejmować urazów, których nabawicie się podczas uprawiania tych sportów, a koszty leczenia na miejscu mogą być bardzo wysokie. Przykładowo tydzień na OIOM w Hurghadzie to koszt 80 000 euro.

Podstawowa wersja ubezpieczenia również nie obejmuje zdarzeń, podczas których jesteście pod wpływem alkoholu.

W razie jakiegokolwiek zdarzenia należy dzwonić na numer alarmowy naszego ubezpieczyciela, który zadba o to byśmy otrzymali pomoc bądź transport do miejsca, w którym pomoc ta zostanie udzielona. Istotne jest również zadbanie o dokumentację medyczną, na wypadek gdyby ubezpieczyciel takiej potrzebował do rozliczenia.


Jeżeli podobają Wam się nasze wpisy to zapraszamy do polubienia naszego fanpage na facebooku.

https://www.facebook.com/EnjoyTheTravelPL

 

26 thoughts on “Egipt – poradnik. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu

  1. Z tym ubraniem poza hotelem to przesada.Tylko wchodząc do do meczetu kobiety powinny mieć zakryte ramiona.
    W hotelach bezpłatne wifii koło recepcji ,w pokojach płatne {w moim przypadku 2 EU za dzień} ,na statkach w czasie rejsu 8USD za dzień ,a właściwie za 12 h.
    Jeżeli nie chcemy czegoś kupować ,nie reagować w ogóle na zaczepki handlarzy,zwykłe ” no thanks ” nie działa.
    Co do targowania ,nawet na plaży wytargowałam cenę piwa.
    Drobne pamiątki często można kupić 2 lub 3 w cenie jednej ,najczęściej za 1 USD.

  2. Jeśli chcemy uprawiać sporty, nurkować, latać balonem itp. , powinniśmy wykupić dodatkowe ubezpieczenie na czas wycieczki z opcją sportów ekstremalnych- wtedy cena dodatkowej polisy jest wyższa, niż ta która, nie zawiera sportów ekstremalnych.

  3. No dobrze jeżeli ktoś przyjechał z dziećmi nie jest chory narazie pisze o początku pobytu i może jeść swierze warzywa i owoce oraz pic kawę ? Czy to chodzi o to jak już jest chory żeby tego nie spożywać ! Wybieram się za dwa tygodnie ! Czy takie leki jak przeciwbólowe na biegunkę elektrolity probiotyki i na tarczyce są dozwolone?

    1. Jedzenie – dopóki nic się nie dzieje złego, można jeść wszystko to co jest serwowane w hotelu. Ograniczenia należy wprowadzić w przypadku zachorowania. Leki przeciwbólowe, elektrolity itp. są dozwolone.

    2. Można płacić inna waluta niż dolary osobiście płaciłam funtami ang
      Ważne tez żeby zabrać ze sobą buty do wody bo można się pokaleczyć o małe rafy
      A co do Zemsty to trzeba kupić w aptece Antinal
      Zawsze jem surowe owoce warzywa
      Myje żeby woda z kranu i zemsta mnie omija
      Uważam ze trzeba jesc z umiarem
      Pic tez trzeba umieć a unikniemy Zemsty
      Każdy z nas ma jakieś rady to moje
      Pozdrawiam fajny poradnik

  4. Jadę w sierpniu do MarsaAlam do hotelu Malikia Abu Dabbab. I jak czytam to wszystko to zaczynam mieć obawy. Czy możecie coś napisać na temat tego hotelu.

    1. Niestety nie znam hotelu Malikia. Natomiast nie ma się czego obawiać. Hotele bardzo dużą wagę przykładają do posiłków, higieny oraz do bezpieczeństwa.

    2. Byłem rok temu w tym hotelu. Nie masz czego się obawiać, posiłki smaczne, aczkolwiek w/g egipskich zasad. Hotel ładnie położony z super plażą i rafą. Pokoje różne /jedne po remoncie-inne przed/, czyste – aczkolwiek kilka pająków przez taras się dostało hehehe. Część obsługi b.miła, część „poluje na bakszysz”, a w barze przy basenie barman oferuje sprzedaż wódki….. Na pewno będziesz zadowolona …

    3. Witaj byliśmy w tym hotelu jest fajnie, miła obsługa , jedzenie też ok, na recepcji można zapytać o pokój z widokiem na morze(nic niekosztowało nas) a widok super.
      Na plaży w morzu można spotkać żułwie i ta rafa coś pieknego i super zejscie bez pomostu. Życzę miłego pobytu

  5. Mam uwagę, co do „choroby Faraona”. Wiem z doświadczenia, że nie trwa ona 5 dni, tylko góra 24 godziny, pod warunkiem, że przy pierwszych objawach zażyjemy Antinal i Streptoquin – kupiony w ich aptece za 20 funtów egipskich. Wielu ludzi, którzy boją się zażywać leki egipskie, męczy się przez kilka dni, co jest całkowicie bez sensu. Szybkie zażycie ich leku gwarantuje, że na drugi dzień po zachorowaniu pozostaje wspomnienie. Pozdrawiam!

    1. Spotkałem się z opinią, że lokalny lek Antinal jest bardzo skuteczny. Sam nie próbowałem – na szczęście nie musiałem 🙂

      1. Czy zna ktoś hotel Stella di mare makadi gardens and spa? Czy antinal można też podawać dzieciom takim 12letnim i w jakiej dawce? Gdzie można wymienić dolary na funty i czy wogole warto to robić?

        1. Niestety hotelu nie znam, może ktoś z czytelników tam był. Co do Antinalu – ja miałem polskie leki Immodium i je można było podawać dzieciom. Najlepiej pójść do apteki przed wyjazdem i poprosić w okienku o poradę. Na pewno dobiorą coś odpowiedniego. My mieliśmy tylko dolary i to nam wystarczyło. Wiele osób mówi, że warto wymienić pieniądze, natomiast my nie robiliśmy dużych zakupów.

  6. Lekki na biegunkę , słyszałam ze te polskie nie działają , i trzeba kupować na miejscu , czy to prawda? Jesli nie to co można kupić w Polsce?

    1. Na szczęście nie dane mi było sprawdzić działania ani polskich ani lokalnych leków. Wiele osób poleca lokalny lek Antinal. Z polskich leków – myślę, że w aptece farmaceuta będzie w stanie doradzić najlepszy środek.

  7. Zemsta faraona to nic innego jak nasze obżarstwo. Wpadamy na kolacje i nakladamy po troszku 20 potraw na sprobowanie…i żoładek sìę buntuje. Ja latam samodzielnie, wrocilam tydz temu , jem na mieście, w bocznych uliczkach, gdzie czasmi nie ma zasad higieny, owoce myte zwykłą wodą, zęby też płuczę zwykłą i jeszcze mnie nie dopadło. W hotelu zawsze mialam.

  8. Jak we wszystkim potrzebny jest zdrowy rozsądek .Na zemstę faraona najlepszy jest Antinal , trzeba się nawadniać i zachowywać zwykłe zasady higieny.Ludzie mylą czasem zemstę faraona ze zwykłym przejedzeniem i przepiciem. Najważniejszy jest dobry humor , Egipt to piękny kraj życzę wszystkim miłego pobytu w nim.

  9. Mam 2 pytania.
    1 na codzień noszę peruka z włosów naturalnych czy na lotnisku może być problem w jedną lub drugą stronę?
    2 Czy w hotelu możemy wybrać strefę w której chcielibyśmy pokój?
    Wyjazd z TUI do Jungle Park

    1. Cześć, nie powinno być problemu z peruką 🙂
      Co do pokoju to trudno powiedzieć. Można spróbować poprosić w recepcji. Czasem się uda, czasem nie. Różnie z tym bywa.

  10. Czytałem wszystkie wasze uwagi przed wyjazdem do Egiptu i w zasadzie tak jest jak tu się opisuje. Właśnie wróciłem z objazdówki i mogę podzielić się paroma spostrzeżeniami. Hurghada miasto mocno turystyczne bardzo się rozbudowuje czyli wielki plac budowy na ulicach poza hotelami więc kurzu i brudu pełno tak jak i w Kairze tylko że tam dochodzi wolna amerykanka jazdy samochodami na ulicach w dzień i w nocy trza się pilnować. Wszędzie bardzo dużo policji z bronią powiem szczerze że czułem się bezpiecznie chodząc nawet po nocy po głównych ulicach. Przygotować się należy na ciągłe zaczepki sprzedawczyków i dzieci by coś kupić za dolara aż staje się to irytujące nie miej jak ktoś pisał zwykłe dziękuje nie pomaga to prawda ale stanowcze SzuKran z naciskiem na K pomaga czyli „Dziękuje nie chce”. Dobra rada jeżeli chcecie coś kupić czy to na ulicy czy na bazarze tam trzeba się targować ogólnie każdy powie aby zacząć od połowy ceny ale sprawdziłem że wystarczy od 1/3 ceny zacząć i można na połowie się zatrzymać i nawet jeżeli nie chcą wam sprzedać to nie kupujcie wyjdźcie ze sklepu czy kramiku i zazwyczaj polecą za wami i sprzedadzą za tyle co chcecie. Co do zwiedzania świątyń to jeżeli nie będziecie baaaardzo wcześnie rano to czeka was dłuuuga kolejka na wejście my zazwyczaj przed 6 byliśmy już na miejscu. Praktycznie wszędzie już można robić zdjęcia oprócz pomieszczenia Tutanchamona w Muzeum w Kairze. Woda w kranie nie nadaje się nawet na mycie zębów więc uważać, co do jedzenia to w hotelach lepszej klasy było super jak i na statku ale ostrzegam jak inni przed nadmiarem mieszania potraw jak je się to co się zna to jest ok jak zaczniemy wydziwiać to i w Polsce nas „pogoni”. Dorosłym zalecam każdego dnia kilka drinków bardzo pomaga na trawienie dzieci to CocaCola. Cena za wode 2 x 1,5l za 1USD i CocaCola 1,5l za 1USD to prawidłowa cena w zwykłych sklepikach i u kierowców można za tyle kupić. Nie kupować wody zalakowanej nakrętki folią to z Nilu woda. Wyjazd pod piramidy autokarem bez alkoholu bo cały autokar sprawdzają łącznie z walizkami chyba że się zna osoby komu i za ile posmarować. Mając all inclusive alkohole lokalne za darmo tak to minimum 3USD za piwo lub 6USD za drinka na mieście w Luxorze na bazarku lub w sieci Drinkers piwo od 1 do 2 USD bez problemu można kupić (wiadomo wszędzie się targujemy). W innych miastach jest problem z zakupem alkoholu więc dobrze jest się zaopatrzyć przed wylotem. Najładniejsze i bardzo czyste miasto to Luxor oczywiście przy głównych ulicach i promenadzie można się poczuć jak w Europie więc polecam spacer kawiarenki jest i MAK nawet i bazarek zaraz przy świątyni Luxorskiej. Często jest tak że kupujemy dodatki do wczasów już w Polsce ale na miejscu się okazuje że tu daliśmy ok 180zł za zwiedzanie rafy a hotel z all inclusive daje to gratis w cenie pokoju jedynie 10USD za dojazd trzeba zapłacić więc zalecam dodatki już na miejscu sobie wybierać. Wszędzie się płaci USD więc warto wziąć tego papierka trochę ze sobą bo na każdym kroku tylko jest 1USD, płacić kartą można w hotelach i restauracjach nawet i na bazarze ale tam zazwyczaj jeden terminal obsługuje kilkanaście sklepików no i doliczają 10% do ceny wtedy nie mniej mi zawsze i tak po przeliczeniu wychodziło taniej niż bym gotówką płacił. Co do pogody to byłem w lutym i noce są bardzo zimnie a dni bardzo ciepłe więc przeziębienie łatwo załapać szyja zawsze owinięta arafatką nawet gdy nam się wydaje że jest bardzo ciepło bo potem tylko APAP pomoże. I na koniec podstawowa zasada w Egipcie nie ma nic za darmo nawet jak wam mówią że jest od zawiązanie arafatki, zrobienia zdjęcia, wc, pomocy z walizką itp. za wszystko się płaci 1USD. Mam nadzieję że komuś to pomoże w podróży. Życzę udanego wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *