Polska. Puszcza Kampinoska – spacer na jeden dzień
Mieszkanie w okolicy Puszczy Kampinoskiej ma mnóstwo zalet. Jedną z nich jest możliwość poznawania tego, unikalnego w skali świata, parku narodowego, praktycznie każdego dnia.
Chciałbym przybliżyć Wam nieco Kampinos, a najlepiej zrobić to opisując trasy spacerowe/biegowe, które można zrobić w kilka godzin. Będzie to na pewno idealny pomysł na weekend albo wolny dzień, szczególnie wiosną i jesienią, kiedy nie dokuczają jeszcze owady, a temperatury zachęcają do aktywności na zewnątrz. Najlepsze w Kampinosie jest to, że do szlaków, da się dojechać z Warszawy w 30 minut, oczywiście przy założeniu, że nie będzie korków. A zatem jeśli mieszkacie w Warszawie i nie macie pomysłu na weekend to zapraszam do tekstu.
Na początek trasa, którą można rozpocząć i skończyć w kilku miejscach. Ja opisuję ją z mojej perspektywy – czyli startuję z Adamówka, gdzie mieszkam, ale równie dobrze można zostawić samochód na parkingu leśnym w Palmirach, czy przy muzeum w Palmirach. W sumie nic nie stoi na przeszkodzie, abyście auto zostawili również na Adamówku. Nikomu nie będzie przeszkadzał samochód zaparkowany na poboczu.
Trasa, którą opiszę wygląda następująco: Adamówek – Mogilny Mostek – Cmentarz Palmiry – Janówek – Adamówek. Jest to dystans około 13 kilometrów. Idealny na kilkugodzinny spacer bądź trochę ponad godzinę biegania.
Opis trasy – Adamówek – Mogilny Mostek – Cmentarz Palmiry – Janówek – Adamówek
Startujemy z Adamówka. Wejście do lasu jest dość niepozorne – łatwo je zlokalizować – jest na wysokości znaku, który stoi po drugiej stronie drogi.
Najpierw przez około 700 metrów idziemy ścieżką w lesie dębowo-sosnowym. Uroku ścieżce dodają powalone na jej końcu drzewa, które leżą w poprzek leśnego duktu. Bez obaw, to niewielkie pnie, które każdy pokona bez większych trudności.
Ze ścieżki następnie wychodzimy na dawną drogą, która prowadziła do jednostki rakietowej położonej w puszczy. Droga jest zamknięta dla ruchu samochodowego, a zbudowana jest w części z „kocich łbów”, które już porządnie wtopiły się w otoczenie oraz, tuż przed dawną jednostką, z płyt betonowych. Spacer tą wojskową trasą to dystans około 1,5 kilometra.
Następnie trzeba przejść przez drogę asfaltową prowadzącą do cmentarza w Palmirach i wejść na czarny szlak.
I tutaj uwaga, w momencie kiedy czarny szlak mocno skręca w lewo, my nadal idziemy prosto drogą przeciwpożarową, aż do przecięcia z żółtym szlakiem. Wtedy należy skręcić w prawo i iść nim aż do „Mogilnego Mostku”.
„Mogilny Mostek”
Jest to charakterystyczny punkt na tej trasie. Znajduje się tutaj tablica informacyjna Kampinoskiego Parku Narodowego, a także wiata w której można odpocząć.
Kilkadziesiąt metrów dalej jest „Mogilny Mostek”. Nie wyróżnia się on niczym szczególnym. Jest to zwykła drewniana kładka przerzucona nad rzeczką.
Jednak miejsce to ma swoją historię, a nazwa „Mogilny Mostek” ma dość makabryczne pochodzenie. Legendę, która go dotyczy opisał Lechosław Herz w przewodniku „Puszcza Kampinoska”:
Dawno temu do jednego z domów we wsi Pociecha, a może do tamtejszej karczmy zaszedł wędrowiec. Został ugoszczony, poczęstowany posiłkiem i przenocowany. Następnego dnia rankiem, a była to niedziela, córka gospodarzy wybierała się do kościoła w Łomnie. Wędrowiec pożegnał się wcześniej i poszedł przed siebie. Czekał na kobietę w pobliżu mostku na śródleśnej strudze. Tam ją napadł, obrabował i zamordował, a ciało przykrył ściągniętymi naprędce gałęziami. Jeszcze w latach międzywojennych istniał zwyczaj, iż każdy przechodzący tędy kładł jedną gałąź obok mostu.
Od „Mogilnego Mostku” do Cmentarza w Palmirach należy iść czerwonym szlakiem. Jest to główny szlak w Puszczy Kampinoskiej. Dystans pomiędzy tymi dwoma punktami to 3,5 km. Droga jest bardzo dobrze oznaczona, także nie sposób będzie się zgubić, a na trasie będziecie mogli doświadczyć wszystkiego co w Kampinosie najlepsze. Niewielkie wydmy, bagna i spokój jakiego próżno szukać w mieście.
W okolicy Palmir na pewno na szlaku spotkacie więcej osób, a to dlatego, że cmentarz w Palmirach jest popularnym miejscem weekendowych wycieczek.
Cmentarz w Palmirach
Cmentarz w Palmirach jest miejscem pamięci narodowej. To właśnie tu, na leśnej polanie, podczas II wojny światowej Niemcy dokonali 21 masowych zbrodni, podczas których zamordowano ponad 1 700 osób.
Obecnie znajduje się tutaj cmentarz oraz muzeum. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
W okolicy cmentarza biegnie ścieżka dydaktyczna „Wokół Palmir” – jest to też dalsza część mojej trasy, która prowadzi teraz czarnym szlakiem.
Czarny szlak – Puszcza Kampinoska
Czarnym szlakiem można dotrzeć zarówno na Adamówek jak również na parking w Palmirach. Po drodze punkty orientacyjne to „Kamień Orlika” – miejsce upamiętniające zwycięską potyczkę polskiej tankietki z niemieckim czołgiem.
Drugie charakterystyczne miejsce to punkt, w którym szlak dociera do drogi asfaltowej. Tutaj trzeba skręcić w prawo i po około 200 metrach mamy 2 drogi do wyboru. Do Adamówka należy kierować się w lewo. Jest to pomarańczowa trasa zaznaczona na mapie, natomiast do parkingu w Palmirach – w prawo, na tak zwaną Kościelną Drogę, czyli dalej czarnym szlakiem. Na mapie poniżej zaznaczyłem trasę na niebiesko.
Idąc w kierunku Adamówka po drodze traficie na opuszczone budynki jednostki rakietowej – można do nich wejść, aczkolwiek w środku nie ma nic ciekawego.
Natomiast idąc Kościelną Drogą przejdziecie przez jedno z moich ulubionych miejsc w Puszczy – niewielki drewniany mostek przerzucony nad rozlewiskiem. Latem wygląda tak
Każda opcja ma swoje zalety – sami zdecydujcie, która będzie dla Was lepsza.
Oto mapa z zaznaczoną główną trasą, którą opisałem. Jest również zaznaczony drugi wariant, kiedy ruszacie z parkingu leśnego w Palmirach i tam też wracacie.
Gdybyście mieli jakieś pytania odnośnie tej trasy, bądź innych naszych wyjazdowych opisów zapraszamy do kontaktu. Chętnie podzielimy się doświadczeniami i poradami. Znajdziecie nas na facebooku i instagramie.