Misja: Korona Gór Polski #27 – Mogielica
Mogielica jest najwyższym wzniesieniem Beskidu Wyspowego. Jej wysokość to 1 170 m.n.p.m., a największą atrakcją jest wieża widokowa znajdująca się na szczycie.
Najpopularniejszy szlak na Mogielicę rozpoczyna się na Przełęczy Rydza Śmigłego. Ruszając i wracając w to miejsce przejdziecie 7 kilometrów, a cały marsz zajmie mniej więcej 2,5 godziny. Oczywiście nie licząc postojów, o które na trasie bardzo łatwo.
Szlak na Mogielicę z Przełęczy Rydza Śmigłego / Najpopularniejszy szlak na Mogielicę
Marsz rozpoczynamy na Przełęczy Rydza Śmigłego. Znajdują się tutaj duże parkingi więc z zostawieniem auta nie będzie najmniejszego problemu. Ja zostawiłem samochód na przeciwko szlaku.
Jest to prywatny parking na łące obok drogi. Koszt to 10 złotych za cały dzień. Kilkadziesiąt metrów dalej przy drodze można zostawić samochód na darmowym parkingu ale jest on bardzo mały i zmieści się na nim zaledwie kilka aut.
W każdym razie z parkowaniem nie będzie trudności nawet w słoneczne wakacyjne weekendy.
Wejście na szlak znajduje się przy prowizorycznym ogrodzeniu. Piszę o tym, bo wiem, że zdarzają się sytuacje, kiedy turyści mylą wejścia na szlak i kierują się na Łopień.
Na Łopień też prowadzi zielona trasa także rozpoczynając podejście – duży parking i skrzyżowanie musicie mieć po prawej stronie. Później już nie sposób się zgubić.
Początek szlaku to spokojne podejście najpierw trochę polną drogą, później przez las, a następnie, ku zaskoczeniu wielu… pojawia się asfaltowa droga i zabudowania. Ale ten widok oznacza tylko, że jesteście we właściwym miejscu.
Odcinek asfaltowy nie jest długi i kończy się równie niespodziewanie jak się rozpoczyna, ale jak widać na zdjęciu, dość mocno pnie się do góry. I tak już będzie niemal do samego szczytu, oczywiście z małymi wyjątkami.
Musicie przygotować się na to, że płaskich odcinków po drodze jest niewiele. Za to jeśli już się pojawiają to są przepiękne. Takim miejscem jest polana, na którą dotrzecie po mniej więcej 30 minutach marszu. Charakterystyczne jest jedyne wysokie drzewo oraz niewielka chatka pasterska.
Za polaną szlak ponownie zaczyna mocniej piąć się w górę, a co gorsza prowadzi cały czas lasem, po kamienisto-ziemnym trakcie. Można tutaj stracić motywację, bo idzie się ciężko. Nie ma co ukrywać, tego odcinka nie zapamiętacie z pięknych widoków, a raczej z dość mozolnego, wymagającego podejścia.
Natomiast im wyżej jesteście tym bliżej jesteście nagrody, która na Was czeka. Są nią pojawiające się między drzewami prześwity, a kulminacją podejścia będzie ogromna polana Pod Mogielicą, spod której roztaczają się znakomite panoramy.
O tym, że jesteście już blisko zorientujecie się bardzo szybko, bowiem po pierwsze szlak wychodzi z lasu, a po drugie po Waszej lewej stronie będziecie mogli dojrzeć cel Waszej wędrówki – czyli wieżę widokową na szczycie Mogielicy.
I w tym momencie są dwie szkoły. Jedna mówi, żeby się nie zatrzymywać, przejść przez polanę i kierować się bezpośrednio na szczyt. Druga natomiast mówi, że dobrze tu zrobić przerwę. Odpocząć, nabrać sił, nacieszyć się widokami. Ponieważ miałem dużo czasu zatrzymałem się żeby się napić, coś zjeść i poleżeć na trawie. Nie sposób się dziwić, skoro przed sobą miałem taki widok.
Z polany na szczyt pozostaje już niewielki odcinek trasy. Pokonuje się go w niecałe 20 minut. Droga prowadzi lasem, a o tym, że jesteście już blisko poinformuje Was ten widok.
Na szczycie Mogielicy znajduje się wieża widokowa, z której w pogodne dni rozpościerają się znakomite widoki. Obecna wieża zastąpiła drewnianą konstrukcję także możecie bez obawy wspiąć się na taras widokowy na samej górze.
Bez wątpienia to wieża, jest największą atrakcją na tym szlaku. I nie ma się co dziwić. Spójrzcie tylko na te widoki.
Oprócz wieży na szczycie jest również tabliczka szczytowa z umieszczoną na niej skrzyneczką, w której znajdziecie pieczątkę do książeczki Korony Gór Polski, a także sporo miejsc do odpoczynku oraz mapa z rozrysowanymi szlakami.
W słoneczny wakacyjny dzień albo w pogodny weekend spotkacie na szlaku oraz na szczycie mnóstwo innych osób. Szlak na Mogielicę jest popularny wśród rodzin z dziećmi więc na pewno na szczycie będzie dość gwarno.
Ja po wbiciu pieczątki i zrobieniu zdjęć, szybko powróciłem na polanę pod Mogielicą, żeby tam odpocząć. Jest tu zdecydowanie spokojniej, a widoki są znakomite.
Niektóre opisy szlaku na Mogielicę rekomendują zejście kawałek dalej na Polanę Stumorgową, ze względu na widoki, ale ja się na to nie zdecydowałem. Nie chciałem nadkładać drogi, a po drugie raczej widoków ze szczytu wieży nie da się pobić.
Zatem drogę powrotną pokonałem tą samą trasą co w górę.
Mapa szlaku – Mogielica
Start szlaku: przełęcz E. Rydza-Śmigłego
Koniec szlaku: przełęcz E. Rydza-Śmigłego
Podejście: szlak zielony
Zejście: szlak zielony
Czas przejścia: około 2 godziny 30 minut
Łączna długość trasy: 7 kilometrów
Suma podejść: 492 metry
Suma zejść: 492 metry